Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Krónika
Anul şi data apariţiei: 24.07.2006
Tematica: legea minorităţilor naţionale
Categoria articolului: reportaje
Autorul articolului: Gazda Arpad
Titlul articolului: Enyhülés az erdélyi magyar–magyar vitákban
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://www.kronika.ro/nd.php?name=Sh&what=4284


 

Békülékenyebb hangon szólt egymáshoz Tõkés László és Markó Béla
Az RMDSZ párbeszédet kezdeményez a szövetségen kívüli erdélyi magyar szervezetekkel is, hogy egy olyan romániai magyar érdekképviselet jöjjön létre, mely által helyreáll a szolidaritás a közösségen belül.

Ezt Markó Béla, az RMDSZ elnöke jelentette be Tusnádfürdõn, a Bálványosi Nyári Szabadegyetemen a Tõkés Lászlóval folytatott autonómiavitában. Úgy vélte, a párbeszéd elkezdését a Románia EU-csatlakozásával kialakuló új helyzet, és a jövõre esedékes RMDSZ-kongresszus teszi szükségessé. Bibliai idézettel élve jelentette ki: reméli, hogy az erdélyi magyar politikusokban meglesz a salamoni bölcsesség, és nem hagyják kettévágni a gyermeket: az erdélyi magyarságot. Úgy vélte, nem vezet eredményre, ha arról vitáznak, hogy kinek mekkora rész jusson a gyermekbõl. Azt sem tartotta szerencsésnek, hogy két egymásutáni héten két tusnádfürdõi tábor számára kell elmondania gondolatait. A párbeszédre vonatkozó bejelentése Tõkés Lászlónak, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnökének az elõadása által vált értelmezhetõvé. Tõkés az általa vezetett tanács 34 korábbi párbeszéd-kezdeményezését mutatta fel, jelezvén, hogy ezek mind az RMDSZ miatt hiúsultak meg. Értelmezése szerint ugyanis a szövetség az elmúlt idõszakban a román államhatalom magyar tagozataként nyilvánult meg, és kegyetlenül leszámolt mindazokkal, akik következetesen felléptek az autonómia ügyében. „Mekkora az esélye a valós párbeszédnek, ha az RMDSZ a partnerek megsemmisítésére törekszik?” – tette fel a kérdést. Példaként a Magyar Polgári Szövetség választási részvételének meghiúsítását említette. A több száz fõs hallgatóság hurrogásba kezdett, amikor Markó Béla kijelentette, nem az RMDSZ-en múlt a polgári szövetség választási versenybõl való kizárása.
Tõkés László a pénzforrásokhoz való hozzáférés kérdését is felvetette. Mint megemlítette, mind Bukarest, mind Budapest pénzeit a szövetség osztja, és a támogatásokat klientúraépítésre használja. A Krónika kérdésére, hogy a szövetség késznek mutatkozik-e megosztani a pénzosztó testületekben viselt tisztségeket a többi magyar szervezettel, Markó Béla mérsékelt készséget mutatott. Kijelentette, a román költségvetési támogatásokat a Communitas Alapítvány osztja el, ezt pedig az RMDSZ hozta létre. Csak abban mutatkozott nyitottnak, hogy a pénzek harmadrésze fölött rendelkezõ szaktestületek összetételét újra átgondolják.


Mérlegeli a kormányból való távozást az RMDSZ
Markó Béla kijelentette, az RMDSZ semmiképpen nem fogad el olyan kisebbségi törvényt a parlamentben, amelyik nem rögzíti a kulturális autonómia alapelveit. Ha pedig nem születik ilyen törvény, az Európai Uniós csatlakozás után felülvizsgálja a kormányban való részvételét. A szövetségi elnök úgy vélte, a román belpolitikát elvi, eszmei, ideológiai és erkölcsi válság tünetei hálózzák át. A bukaresti politikának meg kell tisztulnia, de a pártok a korrupció ellenes harcot is csak az egymással való leszámolás céljának rendelik alá. Noha kétszer is megkérdezték, az elnök válasz nélkül hagyta a kérdést, hogy látja-e a morális válság jeleit a szövetségen belül.


Elõbb az Unió,
azután az autonómia
Markó Béla kijelentette, meggyõzõdése szerint Románia mielõbbi EU-csatlakozása szolgálja a leginkább az erdélyi magyarság érdekeit. Az unió ugyanis a nemzetállamok alkonyát jelenti, és a változó uniós viszonyok között jó esély mutatkozik arra, hogy a magyarság is befolyásolja az uniós kisebbségpolitika kialakítását. Az elnök a magyarság kulturális autonómiája mellett a székelyföldi területi autonómiát is az RMDSZ céljának tekintette. Úgy vélte, a területi autonómiához a fejlesztési régiók átszabásán át vezet az út. Az RMDSZ elnöke elfogadta Tõkés László javaslatát, hogy együtt menjenek Brüsszelbe az autonómia ügyét képviselni, ha elõzõleg sikerül egyeztetniük a közös álláspontot.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.